اختصاصی

  • برندگان ونیز ۲۰۲۲ مشخص شدند، سهم پررنگ سینمای ایران در بخش های مختلف

    هفتاد و نهمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم ونیز شنبه شب با اعلام برندگان و مراسم اختتامیه به کار خود پایان داد. این جشنواره در ونیز ایتالیا از ۳۱ اوت تا ۱۰ سپتامبر ۲۰۲۲ برگزار شد. مستند همه زیبایی و خونریزی (All the beauty and the bloodshed) به کارگردانی لورا پویترس برنده شیر طلایی برای بهترین فیلم در هفتاد و نهمین دو...

اخلاق و سیاست در برخی از فیلم‌های ورنر هرتزوگ


چکیده:
در فیلم‌های هرتزوگ می‌توانیم پژوهشی فلسفی را مشاهده کنیم از معنای انسان، مرز میان انسان و طبیعت، عقل و احساس، و سلامت عقل و جنون.

در این مقاله، پس از بررسی این موارد در برخی از فیلم‌های هرتزوگ، خواهیم دید که او در نهایت به یک نتیجه‌گیری در این باب می‌رسد و تعریفی تازه ای از انسان و ارتباط او با جهان ارائه می‌دهد. در این تعریف تازه، نه فرهنگ انسانی چیزی جدا از طبیعت است و نه عقل چیزی جدا از احساس. بنابراین ما در اینجا و با دستاویز قرار دادن فیلم‌های نمونه‌ای از ورنر هرتزوگ، تعریف تازه‌ای از سوژه‌ی انسانی داریم که با تعریف سوژه‌ی مدرن متفاوت است. که البته جامعه‌ی کنونی آن را با عنوان جنون می‌شناسد. با در نظر گرفتن این تعریف تازه از سوژه‌ی انسانی، ما به تعریف تازه‌ای از جامعه‌ی انسانی نیز نیازمندیم. بنابراین برای حصول این تعریف باید ابتدا اخلاقیات تازه‌ای را برای این سوژه در نظر بگیریم. البته اخلاقیاتی نه از جنس ارسطو یا کانت بلکه از جنس اخلاقیات رواقی-نیچه‌ای، که به ما خط مش‌هایی ایجابی از آینده ارائه می‌دهد که نسبت به وضع کنونی موضعی دیالکتیکی و منفی ندارد.

 

برای دانلود نسخه‌ی کامل مقاله روی تصویر کلیک کنید.

درباره نویسنده :
نام نویسنده: تحریریه آکادمی هنر

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

مطالب مرتبط

تحلیل سینما

تحلیل تجسمی

پیشنهاد کتاب

باستان شناسی سینما