اختصاصی

  • 9 فیلم مهم جشنواره لندن 2017

    شکل آب (The Shape of Water) برنده شیر طلایی جشنواره ونیز که تجربه حیرت انگیز دیگری است از گیلرمو دل تورو، فیلمساز مکزیکی که با فیلم "هزارتوی پن" شهره خاص و عام شد؛ ادامه همان دنیای دیوانه وار با داستانی باورنکردنی (عاشق شدن یک زن بر یک هیولا) که آنقدر شاعرانه و لطیف روایت می‌شود که همه باورش می‌کنیم و با شخصیت‌های فیل...
  • مانیفست سینمایی لوئیس بونوئل

    1- در هیچ­ یک از هنرهای سنتی چنین شکاف عمیقی میان امکانات و واقعیات آنگونه که در سینما هست، وجود ندارد. فیلم­ها مستقیماً بر تماشاچی عمل می­ کنند؛ به او اشخاص و اشیاء عینی عرضه می­ کنند؛ به واسطه­ ی سکوت و تاریکی او را از جوِ روانیِ معمول جدا می­­ کنند. به همین خاطر سینما شاید بیش از هر هنر دیگری قا...

  نمایشگاه نقاشی های سهیلا طیبی

در موردِ هفته هنر برلین

 

 

با برگزاری هفته هنر برلین "Berlin Art Week" این شهر بار دیگر به یکی از مرکزهای جذاب فرهنگی برای هنرمندان و شیفتگان هنر بدل شده است. این رویداد بزرگ فرهنگی تا آخر شهریور ماه ادامه خواهد داشت.

 

برلین مدت‌هاست که به پاتوق هنرمندان جوان بدل شده است. اکنون با برگزاری هفته هنر برلین، این شهر بار دیگر در کانون توجه هنرمندان و هنردوستان قرار گرفته است. در هفته هنر برلین، بیش از ۱۵۰ برنامه فرهنگی در این شهر برگزار خواهد شد. قدیمی‌ترین نمایشگاه هنری جهان، یا Art Cologne نیز در برگزاری هفته هنر برلین همکاری داشته است.

 

هفته هنر برلین روز چهارشنبه ۱۳ سپتامبر (۲۲ شهریور) با سخنرانی شهردار برلین افتتاح شد. هفته هنر برلین یک رویداد بزرگ فرهنگی است و تا روز یکشنبه ۱۷ سپتامبر ( آخر شهریور) ادامه خواهد داشت.

 

همه گالری‌های شهر برلین، موزه‌ها و نمایشگاه‌های این شهر در روزهای هفته هنر برلین درهای خود را بر روی مشتاقان هنر می‌گشایند. این ششمین باری است که پایتخت آلمان شاهد برگزاری این رویداد بزرگ فرهنگی است.

 


نگاهی به هنر

 

برلین در این روزها جلوه‌هایی از هنر معاصر را به نمایش می‌گذارد. بیش از ۱۰۰۰ هنرمند آثار خود را به داوری مشتاقان هنر می‌گذارند. شهردار برلین، میشائیل مولر از حزب سوسیال دموکرات درباره این رویداد بزرگ فرهنگی چنین گفته است: «شهر برلین نه تنها برای خریداران و گردآورندگان حرفه‌ای آثار هنری به یک مرکز مهم [فرهنگی] بدل شده، بلکه برای گردشگران نیز بسیار جذاب شده است.»

 

هنرمندان و آثارشان

 

یکی از مهم‌ترین رویدادهای فرهنگی هفته هنر سال جاری در شهر برلین، برگزاری نمایشگاه آثار هارون فاروکی است. این نمایشگاه با هدف بزرگداشت هارون فاروکی، نویسنده و فیلمساز آلمانی برگزار می‌شود. او در سال ۲۰۱۴ درگذشت. از آن گذشته، چیدمان جدیدی از هنرمند ایتالیایی، مونیکا بونویچینی به نمایش گذاشته می‌شود. در هفته هنر برلین شماری از آثار گردآوری شده در امارات متحده عربی نیز عرضه می‌شوند.

 

نمایشگاه بزرگ عکس‌های دنی لیون، عکاس و مستندساز صاحب‌نام آمریکایی و همچنین نمایشگاهی از چیدمان‌های هنرمند هلندی، ویلم د روی نیز از دیگر رویدادهای مهم فرهنگی هفته هنر برلین به حساب می‌آیند.

 

دو نمایشگاه هنری

 

فراتر از رویدادهای پیش‌گفته در هفته هنر برلین دو نمایشگاه بزرگ، یعنی نمایشگاه „art berlin" و „Positions Berlin Art Fair" نیز کار خود را از روز پنجشنبه ۱۴ سپتامبر آغاز خواهند کرد. در این دو نمایشگاه آثار ۲۰۰ گالری از ۱۶ کشور جهان به معرض نمایش گذاشته خواهد شد.

 

درباره نویسنده :
نام نویسنده: تحریریه آکادمی هنر

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

مطالب مرتبط

تحلیل سینما

تحلیل ادبی