اندرسون فاتح ونیز 2014 شد / قصه‌ها برندة شیر نقره‌ای بهترین فیلمنامه + فهرست برندگان ونیز 2014

روی اندرسون برنده شیر طلای ونیز 2014هفتاد و یکمین دوره جشنواره ونیز ساعاتی پیش (ششم سپتامبر)‌ در ایتالیا برگزار شد و اسامی برندگان مشخص شدند. نکته عجیب این دوره دست خالی رفتن ایناریتو و مایکل کیتون برای فیلم بردمن بود.

به گزارش بخش سینمایی آکادمی هنر، کارگردان سرشناس سینمای ایران با فیلم سینمایی قصه‌ها موفق شد جایزه بهترین فیلمنامه این جشنواره را به خود اختصاص دهد. آنچه در خلاصه داستان فیلم بنی‌اعتماد آمده عبارتست از: گذر به هفت زندگی و آدم‌هایی است که درشرایطی نه استثنایی، در موقعیت‌هایی شبیه به بسیاری از ما و آدم‌های دیگر جامعه، زندگی را سر می‌کنند. چندی پیش در مصاحبه‌ای پخش شده در شبکه دوم سیما (برنامة 20:30) وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از حضور و ساخت این فیلم به دلیل سیاه‌نمایی گلایه کرده بود.


ونیز هم‌چون جشنواره کن علاقة خود به فیلم‌هایی با پس‌زمینه سیاسی را نشان داده است و تا به حال جوایز مختلفی –که اغلب شیر طلایی نبودند- را به این دست فیلم‌ها داده است. این چنین می‌شود که فیلم محبوب منتقدان یعنی بردمن (مرد پرنده‌ای) ساختة ایناریتو و بازی خیره کنند مایکل کیتون به هیچ وجه دیده نمی‌شود.

اسامی برندگان جوایز مختلف عبارت است از:
شیر طلایی بهترین فیلم: نشستن پرنده بر روی شاخه بازتابی از زندگی A PIGEON SAT ON A BRANCH REFLECTING ON EXISTENCE (روی اندرسون / محصول سوئد با همکاری آلمان، نروژ و فرانسه)
شیر نقره‌ای بهترین کارگردانی: آندری کونکالوویچ (شب‌های سفید پستچی THE POSTMAN’S WHITE NIGHTS / روسیه)
جایزه بزرگ هیئت داوران: نگاه خاموش (جاشوا اپنهایمر / دانمارک با همکاری فنلاند، انگلستان، اندونزی و نروژ)
جایزه کوپا وولپی بهترین بازیگر مرد: آدام درایور (قلب‌های حریص HUNGRY HEARTS)
جایزه کوپا وولپی بهترین بازیگر زن: آلبا روهرواچر (قلب‌های حریص)
جایزه مارچلو ماسترویانی برای بازیگر زن یا مرد جدید جوان: رومی پل (Le Dernier Coup de Marteau)
جایزه بهترین فیلمنامه: قصه‌ها (رخشان بین اعتماد / ایران)
جایزه ویژه هیئت داوران: سیواس Sivas (کان موجدسی / ترکیه و آلمان)


 

 

 

درباره نویسنده :
نام نویسنده: تحریریه آکادمی هنر