اختصاصی

  • خرس طلای برلین 2020 برای «شیطان وجود ندارد» از ایران

    جشنواره فیلم برلین 2020 ساعتی پیش برندگان خود را شناخت و فیلمی از ایران توانست جایزه اصلی را از آن خود کند. به گزارش بخش سینمایی آکادمی هنر به نقل از ورایتی، هیات داوران هفتادمین دوره برلیناله از میان هجده فیلم، خرس طلایی سال ۲۰۲۰ را به فیلم "شیطان وجود ندارد" محمد رسول‌اف، کارگردان ایرانی اهدا کرد. این فیلم پیشتر جوا...
  • ژان لوک گدار، تکنولوژی و ملکه سبا از اپرای باستیل؛ لایو در دوران قرنطینه

    درست است ژان لوک گدار خود را از اجتماع دور کرده، اما بعید به نظر می‌رسد او اجتماع را از طریق مشاهداتش در صفحات مجازی رصد نکرده باشد. به گزارش بخش سینمایی آکادمی هنر، در صورتی که برخی رسانه‌ها حرکت گدار را عجیب قلمداد کردند، اما شاید یادشان رفته او یکی از قالب شکن‌ترین افراد تاریخ سینماست. گدار نه ت...

جایزه بزرگ فدراسیون بین‌المللی منتقدان فیلم برای اولین بار به یک زن رسید

 

ماریان آده

 

فدراسیون بین‌المللی منتقدان فیلم (فیپرشی) برای نخستین بار جایزه بزرگ خود را به یک زن فیلمساز اهدا کرد.


به گزارش بخش سینمایی آکادمی هنر و به نقل از وبسایت سینمای اروپا، «تونی اِردمن» فیلم ساخته مارن آده، فیلمساز و تهیه‌کننده آلمانی از سوی «فیپرشی» به‌عنوان بهترین فیلم سال انتخاب شد.

 

مارن آده جایزه بزرگ «فیپرشی» را در جریان گشایش جشنواره فیلم سن سباستیان اسپانیا در روز ۱۶ سپتامبر / ۲۶ شهریور دریافت خواهد کرد. رقبای نهایی فیلم «تونی اِردمن»، «پترسون»، ساخته جیم جارموش با بازی گلشیفته فراهانی و انیمیشن جدی «انومالیسا» به کارگردانی چارلی کافمن و دوک جانسون بودند.

 

«تونی اِردمن» سومین فیلم بلند مارن آده، امسال در بخش رقابتی شصت‌ونهمین جشنواره فیلم کن به‌نمایش در آمد و مورد تحسین منتقدان قرار گرفت. بسیاری آن را بخت اول نخل طلا دانستند و رسانه‌ها از آن تمجید کردند اما فیلم مارن آده موفق نشد جایزه‌ای در این جشنواره به‌دست آورد.

 

«تونی اِردمن» با نگاهی طنزآمیز و در عین حال تراژیک، شخصیت ساده و شوخ‌طبع وینفرید (با بازی پتر سیمونیشک)، معلم موسیقی و دخترش اینس (با بازی ساندرا هولر) که بسیار حساس و جدی است و زندگی یکنواختی دارد را به‌نمایش می‌گذارد. مارن آده تلاش کرده است که با تلفیق کمدی و تراژدی تضاد میان ابعاد درونی و بیرونی شخصیت‌ها و روابط آن‌ها را برجسته سازد.

 

این فیلم اکنون در آلمان به روی پرده سینماهاست و عنوان بهترین فیلم سال را در این کشور به‌دست آورده است. مارن آده ۳۹ ساله در سال ۲۰۰۳ نخستین فیلم خود با نام «جنگل برای درختان» را ساخت و در سال ۲۰۰۹ با فیلم «هرکس دیگر» دو خرس نقره‌ای از جشنواره برلین دریافت کرد.

 

هیئت داوران «فیپرشی» متشکل از ۴۷۵ منتقد فیلم از سراسر جهان است. فدراسیون بین‌المللی منتقدان فیلم را سازمان‌های ملی منتقدان تشکیل می‌دهند که برای ارتقاء و توسعه فرهنگ فیلم تلاش می‌کند. این فدراسیون در ماه ژوئن سال ۱۹۳۰ تأسیس شد.

 

از جمله برندگان جایزه «فیپرشی» در سال‌های گذشته، می‌توان از سینماگرانی چون پدرو آلمادووار، میشائیل هانکه، آکی کوریسماکی، ژان لوک گدار و جورج میلر نام برد.

 

درباره نویسنده :
نام نویسنده: تحریریه آکادمی هنر

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

مطالب مرتبط

تحلیل رویکرد

  • در باب پستی

    مقدمه: "تراکینگ شات کاپو" فرمولی از ژاک ریوت بود که در دستان سرژ دنی و تنی چند از روشنفکران دیگر [در گذر زمان] بدل به اسطوره‌ی سینه‌فیل‌های ارتدوکس ش...

بانک اطلاعات هنری