اختصاصی

  • یک مستند از دانمارک اسکندر طلایی 2018 را برد!

    مستند «واق واق سگ‌ها در دوردست» برنده اسکندر طلایی، زندگی روزمره پسربچه ای را در شرق اوکراین به تصویر می کشد که بیستمین دوره جشنواره فیلم مستند تسالونیکی میزبان ۲۲۸ فیلم مستند از سراسر جهان است. این رویداد یکی از معتبرترین جشنواره های بین المللی فیلم مستند است که هر سال در ماه مارس (اسفندماه) در یونان برگزار می شود....

 

دوره فیلم سینمای وحشت

نمایشگاهی از آثار مارسل استرنبرگ؛ عکاس پرتره‌ی فراموش شده

 

 

مارسل استرنبرگ Marcel Sternberger از اشخاصی همچون زیگموند فروید، فریدا کالو، دیگو ریورا، آلبرت انیشتین و برنارد شاو عکاسی کرد. اساس تصویر رییس جمهور فرانکلین رزولت بر سکه ده سنتی از پرتره‌ای بود که استنبرگ آن را گرفت؛ با این وجود نام این عکاس به فراموشی سپرده شد. تا زمانی که عکاس جوانی به نام جیکوب لوونتیل که فروشنده کتاب‌های قدیمی بود، نام این عکاس را دوباره احیا کرد.


وی در نمایشگاه جدیدی با عنوان «پرتره‌های مارسل استرنبرگ: تندیسی از قرن بیستم» در PRPH کتاب‌های نیویورک به نمایش گذاشت، این عکاس تازه شناخته شده را به همگان شناساند. در این نمایشگاه ۲۱ عکس از عکس‌هایی که تابه حال دیده نشده بودند در معرض دید عموم قرار گرفت.

 

به گفته‌ی لوونتیل در بیانیه‌اش: «از زمان مرگ وی در سال ۱۹۵۶، کارهایش از دید عموم به‌ دور مانده بود.»

 

پرتره‌های مارسل استرنبرگ نقطه عطفی در تاریخ عکاسی بوده است، و ما مفتخریم داستان جالب توجه وی را برای نسل جدید دوستدارانش بازگو کنیم.


استرتبرک در سال ۱۸۹۹ متولد شد. وی به علت ملیت مجارستانی‌اش و دیدگاه‌های نازیسم بر ضد یهودیت مجبور شد فرار کند. او و همسرش الس، در سال ۱۹۳۳، در جایی خارج از کشورشان توسط گشتاپو دستگیر شدند. سپس پس از رهایی به آنورپ نقل مکان کردند، جایی که وی عکاس ویژه‌ی خانواده سلطنتی بلژیکی شد.


همچنان که جنگ اروپا را احاطه کرده بود، استرنبرگ پیش از مهاجرتش به امریکا به لندن رفت، جایی که داوطلب شد تا پرتره رسمی فرانکلین روزولت را بگیرد. به گفته‌ی لوونتیل: «در دوران اوجش، رهبران برجسته و افراد سرشناس او را بهه عنوان عکاس پرتره شاخصی در دوران خود نامیدند.»

 

درباره نویسنده :
نام نویسنده: تحریریه آکادمی هنر

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

مطالب مرتبط

تحلیل تجسمی

تحلیل ادبی