اختصاصی

  • 9 فیلم مهم جشنواره لندن 2017

    شکل آب (The Shape of Water) برنده شیر طلایی جشنواره ونیز که تجربه حیرت انگیز دیگری است از گیلرمو دل تورو، فیلمساز مکزیکی که با فیلم "هزارتوی پن" شهره خاص و عام شد؛ ادامه همان دنیای دیوانه وار با داستانی باورنکردنی (عاشق شدن یک زن بر یک هیولا) که آنقدر شاعرانه و لطیف روایت می‌شود که همه باورش می‌کنیم و با شخصیت‌های فیل...
  • مانیفست سینمایی لوئیس بونوئل

    1- در هیچ­ یک از هنرهای سنتی چنین شکاف عمیقی میان امکانات و واقعیات آنگونه که در سینما هست، وجود ندارد. فیلم­ها مستقیماً بر تماشاچی عمل می­ کنند؛ به او اشخاص و اشیاء عینی عرضه می­ کنند؛ به واسطه­ ی سکوت و تاریکی او را از جوِ روانیِ معمول جدا می­­ کنند. به همین خاطر سینما شاید بیش از هر هنر دیگری قا...

  نمایشگاه نقاشی های سهیلا طیبی

برگزاری نمایشگاه گروه FORT در آلمان

 

 

بنیاد لَنگِن نمایشگاهی از گروه هنری FORT با عنوان Limbo برپا نموده است. گروه FORT متشکل از جنی کراپ(متولد ۱۹۷۸ فرانکفورت) و آلبرتا نایمن(متولد ۱۹۸۲ برمن) در زمینه‌ی چیدمان، ویدئو، و پرفورمنس فعالیت می‌کند. آنها در کارهایشان، که اغلب مختص هر فضا ساخته می‌شود، بر محو شدن مرز میان امور روزمره و شهودی، منطقی و غیرمنطقی تمرکز دارند و از این رهگذر اجازه می‌دهند بیننده شکنندگی این نظام تقسیم‌بندی را تجربه کند.


برای دستیابی به این هدف، FORT با اشیای پیش پا افتاده کار می‌کند؛ آنها را به فضای نمایشگاه منتقل می‌نماید یا فضاهایی می‌آفریند که اغلب یادآور دکور و صحنه‌ی فیلم هستند. آثار نوع دوم، از زندگی شهری ما نشات می‌گیرند؛ عناصر ساختمانی منفردی مثل درها و پنجره‌ها، یا حتی یک پمپ بنزین به صورت کامل یا اثاثیه‌ی یک داروخانه، به عنوان حاضرآماده(readymades)‌ استفاده می‌شوند یا به شکل دقیقی از نو بازآفرینی می‌گردند. با اینحال، بواسطه‌ی مداخلات ظریف و یکپارچه‌سازی هدفمند فضاهای خالی، FORT اشیای معمولی را دگرگون می‌کند و باعث می‌شود چیزهای ظاهرا آشنا عجیب و غریب به نظر برسند. در اینجا، فضاهای تصویری که به قلمرو خیال وارد می‌شوند بازتاب این امر هستند که چگونه یک دیدگاه سینمایی از منظر فرهنگی حال حاضر ما را تعیین می‌کند.

 

سینما نه تنها نقش منبع الهام را ایفا می‌نماید، بلکه همچنین الگویی برای فهم آثار FORT است که بیشتر از جنبه‌ی تجربی قابل ادراک هستند تا مفهومی. سناریوهای ارائه شده احساسات متفاوتی را بر می‌انگیزند، و با توجه به ابهامشان، از مخاطب دعوت می‌کنند تا داستانهایی از تخیل خودشان را بپرورانند. برای نمایشگاه بنیاد لنگن، FORT مجموعه‌ی جدیدی را تولید کرده که موجب غرق شدن بیننده در اتمسفری می‌شود که به شکل جذابی میان وحشت، اندوه و طنز در نوسان است. عنوان نمایشگاه(Limbo) را می‌توان چون یک اظهار نظر سیاسی_شاعرانه در نظر گرفت. این واژه‌ی کثیرالمعنی در انگلیسی به معنای محدود کردن یا زندانی شدن است، اما همچنین معنای وضعیت بلاتکلیفی یا همان برزخ هم از آن مستفاد می‌شود. گروه هنری FORT در سال ۲۰۰۸ از سوی جنی کراپ، آلبرتا نایمن و انا جنت بنیان گذاشته شد؛ اما از سال ۲۰۱۴ کراپ و نایمن تحت عنوان این گروه مشغول همکاری بوده‌اند. آنها هم اکنون در برلین زندگی و کار می‌کنند.

 

درباره نویسنده :
نام نویسنده: تحریریه آکادمی هنر

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

مطالب مرتبط

تحلیل سینما

تحلیل ادبی