اختصاصی

  • برندگان ونیز ۲۰۲۲ مشخص شدند، سهم پررنگ سینمای ایران در بخش های مختلف

    هفتاد و نهمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم ونیز شنبه شب با اعلام برندگان و مراسم اختتامیه به کار خود پایان داد. این جشنواره در ونیز ایتالیا از ۳۱ اوت تا ۱۰ سپتامبر ۲۰۲۲ برگزار شد. مستند همه زیبایی و خونریزی (All the beauty and the bloodshed) به کارگردانی لورا پویترس برنده شیر طلایی برای بهترین فیلم در هفتاد و نهمین دو...

فراخوان هشتمین دوسالانه ملی مجسمه سازی تهران منتشر شد

هشتمین دوسالانه مجسمه تهران 1398

 

هشتمین دوسالانه ملی مجسمه‌سازی تهران توسط انجمن هنرمندان مجسمه‌ساز ایران به شکل غیررقابتی برگزار می‌شود.به گزارش بخش تجسمی آکادمی هنر، دبیرخانه هشتمین دوسالانه ملی مجسمه‌سازی تهران از مجسمه‌سازان، هنرمندان تمامی رشته‌ها،کیوریتورها، محققان و گروه‌های بینارشته‌ای هنری دعوت می‌کند تا پروژه‌های خود را برای شرکت در این رویداد ارسال کنند.دوسالانه هشتم با سه هدف اصلی برپا می‌شود:

1. با توجه به اینکه فرایند تجربه هنری نقشی کلیدی در دریافت و ارتباط میان مخاطب و هنرمند دارد و نیز به دلیل اهمیت کنکاش و مشارکت در آفرینش هنری در این دوره روند شکل‌گیری آثار مورد توجه است.

2. ایجاد بستری مناسب برای تجربه‌گری و گسترش افق کار هنری از طریق تعامل خلاق هنرمند، کیوریتور و مخاطب است تا درک ملموس‌تری از روند کار هنرمندان شناخته شده و نیز شناسایی استعدادهای جوان به دست دهد.

3. پروژه‌های آرشیوی و تحقیقاتی، اعم از فردی و گروهی که به شکل خلاقانه به گستره نوین مفهوم مجسمه در هنر معاصر توجه دارند نیز پذیرفته می‌شوند.

 

رویکردهای اصلی این اتفاق هنری بدین شرح است:

1. تمرکز بر فرایند و روند شکل‌گیری آثار

2.  بازتعریف مرزهای مجسمه‌سازی‌ و حمایت از دیگر رسانه‌های هنر معاصر و پذیرش رویکردهای بینارشته‌ای.

3. امکان حضور کیوریتورها در روند گسترش ایده و تولید اثر یا چیدمان و بازخوانی آثار از پیش تولید شده و نیز پرداختن به اهمیت پروژه‌های کیوریتوریال.

4.  توجه به محل برگزاری هشتمین دوسالانه، مکان ـ ویژگی، کنش آثار در فضا و ارتباط با مخاطب.

 

شرایط و مقررات شرکت در این دوره از دوسالانه طبق فراخوان به شرح زیر است:

1.  مسئولیت اصالت آثار به عهده هنرمند است.

2. بنابر نظر هیأت انتخاب، کمک هزینه جهت اجرای اثر متناسب با نوع پروژه، به راه‌یافتگان پرداخت خواهد شد.

3.  ارسال و حمل و نقل اثر به نمایشگاه، دریافت و جمع‌آوری آن پس از پایان نمایشگاه، اجرا و نصب آثار به عهده هنرمند است.

4.  شرکت‌کنندگان می‌پذیرند، دبیرخانه دوسالانه مدارک و اطلاعات مربوط به آثار را به صورت آنلاین، چاپی یا چند رسانه‌ای منتشر کند.

5.  به تمام هنرمندان  به نمایشگاه گواهی شرکت و کتاب دوسالانه اعطا خواهد شد.

6.  تمامی هنرمندان راه‌یافته به دوسالانه، به عضویت مؤسسه توسعه هنرهای تجسمی معاصر درخواهند آمد.

7. تصمیم‌گیری درباره مسائل پیش‌بینی نشده به عهده دبیر دوسالانه است.

علاقه‌مندان جهت شرکت در این دوسالانه حداکثر تا تاریخ 30 مهر 1398 در سایت دوسالانه به نشانی  mojassame.2salane.ir بارگذاری کنند و برای کسب اطلاعات بیشتر به دبیرخانه دوسالانه واقع در تهران، خیابان کارگر شمالی، بالاتر از بلوار کشاورز، خیابان صدوقی، پلاک 17 مراجعه یا با شماره تلفن‌های: 66946910 و 66946911  تماس بگیرند.


1. ارسال آثار

الف) معرفی حداکثر 5 اثر یا پروژه و ارسال مدارک تصویری از ایده، ماکت یا اثر نهایی.

ب ) شرح مختصری از سوابق کاری و حداکثر 3 اثر از آثار قبلی هنرمند.2. ارسال پروژه‌های کیوریتوریال (برای کیوریتورها یا محققان)

الف) معرفی پروژه و ارتباط آن با دوسالانه هشتم مجسمه‌سازی (حداکثر 5 پروژه) و ارسال مدارک تصویری و آرشیوی از ایده.

ب) شرح مختصری از سوابق کاری.3. ارسال مقالات

الف) خلاصه مقاله

ب) رزومه: شرح مختصری از سوابق کاری و تحصیلات.طبق فراخوان این دوسالانه،  مشخصات فایل‌های ارسالی به سایت دوسالانه به شرح زیر است:

1.هر پروژه حداکثر در 500 کلمه، در فرمت pdf و حجم حداکثر 6 مگابایت.

2.هر مدرک تصویری از آثار در فرمت jpg   و حجم هر فایل ارسالی حداقل 1 و حداکثر 6 مگابایت.هیئت انتخاب در دو مرحله راه‌یافتگان به دوسالانه را انتخاب خواهند کرد:

1.بررسی آثار و پیشنهادهای ارسالی

2.مصاحبه‌های حضوری، اولویت شورای انتخاب آثار، انتخاب آثار و پروژه‌هایی است که تاکنون به نمایش در نیامده باشد.در ادامه اسامی راه یافتگان به دوسالانه در تاریخ  20 آبان 1398 اعلام خواهد شد و هنرمندان چهار ماه فرصت دارند تا کارهای خود را برای نمایش آماده سازند. دبیرخانه دوسالانه از پذیرفته شدگان درخواست می‌کند، در طول چهار ماه با گروه‌های تحقیقاتی معرفی شده از طرف دبیرخانه دوسالانه ارتباط و همکاری کنند. در این مدت مستندات تصویری، نوشتاری و صوتی از مراحل گسترش ایده و شکل‌گیری اثر جدید یا بازخوانی و اجرای جدیدی از آثار پیشین با همکاری گروه تحقیقاتی تهیه می‌شود و پس از بررسی توسط تیم ویراستاری در سایت دوسالانه یا دیگر پلتفرم‌های آنلاین به نمایش در خواهد آمد.اسامی راه‌یافتگان به دوسالانه در تاریخ  20 آبان 1398 اعلام خواهد شد و هنرمندان چهار ماه فرصت دارند تا کارهای خود را برای نمایش آماده سازند. طبق برنامه‌ریزی هشتمین دوسالانه مجسمه‌سازی تهران 15 بهمن ماه سال جاری آغاز چیدمان و نصب آثار این رویداد خواهد بود و مراسم افتتاحیه نیز نیمه اسفندماه در باغ کتاب تهران و محوطه اطراف این مجموعه برگزار خواهد شد. هشتمین دوسالانه ملی مجسمه‌سازی تهران به ریاست هادی مظفری؛ مدیرکل هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و اعضای شورای سیاست‌گذاری شامل: محمود بخشی، نرگس حریریان، ندا رضوی‌پور، بیژن غنچه‌پور، ملک دادیار گروسیان، محمود محرومی، کامبیز موسوی اقدم به دبیری محمود بخشی به شکل غیر رقابتی در اسفند 1398 تا اردیبهشت 1399 در باغ کتاب تهران برگزار خواهد شد.

 

 

درباره نویسنده :
نام نویسنده: تحریریه آکادمی هنر

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

مطالب مرتبط

تحلیل سینما

تحلیل تجسمی

پیشنهاد کتاب

باستان شناسی سینما