اختصاصی

  • خرس طلای برلین 2020 برای «شیطان وجود ندارد» از ایران

    جشنواره فیلم برلین 2020 ساعتی پیش برندگان خود را شناخت و فیلمی از ایران توانست جایزه اصلی را از آن خود کند. به گزارش بخش سینمایی آکادمی هنر به نقل از ورایتی، هیات داوران هفتادمین دوره برلیناله از میان هجده فیلم، خرس طلایی سال ۲۰۲۰ را به فیلم "شیطان وجود ندارد" محمد رسول‌اف، کارگردان ایرانی اهدا کرد. این فیلم پیشتر جوا...

فروید و یونگ در اثری از دیوید کراننبرگ به تصویر کشیده می‎شوند

 

 

 

دیوید کراننبرگ کارگردان بزرگ کانادایی پس از چند همکاری موفق با ویگو مورتنسن این بار یک نقش بسیار مهم و دوران ساز را به مورتنسن سپرده است. آن‎ها در سابقه جنایی A History of Violence و پیمانهای شرقی Eastern Promises همکاری موفقی داشته و سومین همکاری خود را در سبک خطرناک A Dangerous Method خواهند داشت. مورتنسن در نقش «زیگموند فروید» یکی از بزرگترین نظریه‎پرداز قرن بیستم که با نظریاتش لرزه‎ای بر پیکره علوم انسانی و هنر انداخت بازی خواهد کرد. تأثیر فروید و نظریات روانکاوی تا جایی بود که قرن بیستم را قرن روانکاوی لقب دادند. فیلم‎هایی دیگر در مورد فروید جسته و گریخته ساخته شده است ولی هیچکدام موفق نبودند.

 

A Dangerous Method سبک خطرناک

 

در سبک خطرناک مسئله فروید در اولویت قرار ندارد بلکه مسئله اصلی به هم خوردن رابطه مونیخ و زوریخ با شروع جنگ جهانی اول است. «کارل گوستاو یونگ» یکی از برجسته‎ترین شاگردان فروید محسوب می‎شد که با این جنگ نه تنها از نظر مسافتی بلکه از بعضی عقاید استادش هم به دور ماند. یونگ با طرح ناخودآگاه و رابطه تأثیر گذارش بر زندگی مسیر تازه‎ای را در باب روانکاوی باز کرد. میشائیل فاسبیندر در نقش یونگ ظاهر خواهد شد.

به نام سابینا اسپیلرین انگیخته کرد که

 کراننبرگ جزء کارگردانان صاحب سبک سینما به شمار می‎رود که در دهه 1980 چندین فیلم را بر پایه مباحث روانکاوی ساخته است. شاید آشنا بودن این کارگردان سبب ساخت فیلم موفقی در این زمینه به حساب آید. سبک خطرناک با اقتباس از کتابی به همین نام نوشته کریستوفر همپتون ساخته خواهد شد. همپتون در سال 1989 برای ارتباطات خطرناک Dangerous Liaisonsجایزه اسکار بهترین فیلمنامه را دریافت کرد و بار دیگر برای تاوان Atonement کاندید این جایزه شد.

کارل یونگ نظریات خود را بیشتر بر پایه احوالات یکی از مریض‎های روحی خود

نقش سابینا را کیرا نایتلی بازی خواهد کرد. وینسنت کسل بازیگر توانمند فرانسوی هم که در پیمانهای شرقی کراننبرگ حضور داشت قرار است به گروه ملحق شود. این فیلم برای اکران در سال 2011 آماده خواه شد.

 

 

درباره نویسنده :
نام نویسنده: تحریریه آکادمی هنر

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

مطالب مرتبط

تحلیل رویکرد

  • در باب پستی

    مقدمه: "تراکینگ شات کاپو" فرمولی از ژاک ریوت بود که در دستان سرژ دنی و تنی چند از روشنفکران دیگر [در گذر زمان] بدل به اسطوره‌ی سینه‌فیل‌های ارتدوکس ش...

بانک اطلاعات هنری