نمایش‌های روی صحنه در ادامه‌ی فصل پاییز / از تئاتر شهر تا سالن‌های خصوصی

 

 

آکادمی هنر به نقل از هنر آنلاین گزارش می‌دهد: با نزدیک شدن به روزهای پایانی اولین ماه از فصل پاییز و دهه نخست ماه محرم بسیاری از نمایش‌های سالن‌های مختلف به کار خود پایان دادند و آثار تازه‌ای جایگزین آنها می‌شوند. آثاری که با نگاهی کوتاه به آنها می‌توان متوجه حضور کارگردانان و بازیگران صاحب نامی شد که به واسطه اجرای کارهای‌شان به دومین فصل زیبای پاییز و اجراهای روی صحنه تئاتر رنگ و بویی متفاوت خواهند داد.


نکته قابل توجه در این میان آنست که بیشتر این آثار نمایش‌هایی هستند که توسط کارگردانان جوان این عرصه اجرا خواهند شد؛ کارگردان‌هایی که در طی مدت کوتاه فعالیت خود توانسته‌اند مخاطبان خاص خود را به دست آورند و گاه گاهی با کارهای‌شان آنها را سوپرایز می‌کنند.

 

تالار وحدت

 

شاید یکی از نمایش‌هایی که بسیاری منتظر تماشای آن باشند تازه‌ترین اثر همایون غنی‌زاده است که از 27 مهرماه در یکی از مهمترین تالارهای کشور یعنی تالار وحدت به صحنه می‌رود. تالاری که طی یکسال گذشته تنها برخی اوقات توانسته رضایت تماشاگران خود را از نمایش‌هایی که به صحنه داشته به دست آورد. به نظر می‌رسد اجرای نمایشی از همایون غنی‌زاده اگر بتواند به مانند کار گذشته این هنرمند در این تالار موفق عمل کند، بعد از مدت‌ها مجددا شور و حال متفاوتی را در این مکان اجرایی ایجاد خواهد کرد.

 

همایون غنی‌زاده در طول دوران فعالیت خود آثار موفقی مانند «ددالوس ایکاروس»، «در انتظار گودو»، «ملکه زیبای لی نین» و ... را به صحنه برده که بیشتر آنها مورد توجه تماشاگران تئاتر واقع شده است. آخرین کار این هنرمند در تالار وحدت "کالیگولا" با بازی صابر ابر بود که بسیار مورد استقبال قرار گرفت و حال باید دید آیا تازه‌ترین نمایش این کارگردان و بازیگر جوان هم می‌تواند اقبال گذشته منتقدان و مخاطبان را به دست بیاورد یا نه؟

 

نمایش «می سی سی پی نشسته می‌میرد» عنوان تازه‌ترین اثر غنی‌زاده است که با حضور بازیگران صاحب نامی چون ویشکا آسایش، سجاد افشاریان، بابک حمیدیان، سیامک صفری، داریوش موفق و... به صحنه می‌رود. این نمایش 25 مهر تا 20 آبان ماه ساعت 19:30 به مدت دو ساعت و ده دقیقه اجرا خواهد شد.

 

تالار حافظ

 

با فاصله کمی از تالار وحدت در تالار حافظ کارگردان جوان دیگری نمایش تازه خود را به صحنه خواهد برد. نمایش «پنج ثانیه برف» کاری از مرتضی میرمنتظمی، که از 25 مهرماه کار خود را در این تالار آغاز خواهد کرد. میرمنتظمی در تازه‌ترین اثر خود داستان پنج زن در تهران را روایت می‌کند که حادثه مشترکی برای تمام آنها رخ می‌دهد. نمایشی که بستر شکل‌گیری ایده آن از جنایات «مرد ژله‌ای» در شیراز وام گرفته شده است. رویا تیموریان، فرشته صدرعرفایی، آزاده صمدی، سپیده صباغ، سارا لاهوت، عباس جمالی بازیگران این نمایش هستند که از 25 مهر تا 25 آبان ماه ساعت 20:30 در تالار حافظ اجرا می‌شود.

 

تئاتر شهر

 

قلب تپنده ی تئاتر کشور در ادامه فصل  پاییز میزبان چند نمایش مختلف خواهد بود. سالن اصلی نمایش «سردار» نوشته و کار نادر برهانی مرند را در ژانر دفاع مقدس را بر صحنه دارد که با حضور بازیگرانی چون هدایت هاشمی، نسیم ادبی، احمد کاوری، نداکوهی، سید علی صالحی، فریدون محرابی، حسین پاکدل، ناهید مسلمی و میرطاهر مظلومی اجرا می‌شود.

 

مرکز مطالعات اجرایی قشقایی نیز برای نخستین بار بعد از بازسازی این مجموعه میزبان سه گروه اجرایی خواهد بود؛ به نظر می‌رسد کارکرد این مرکز اجرایی در حال تغییر است. نخستین اجرا کاری از گروه نمایش بزرگ‌راه است که تنها 15 شب بر صحنه خواهد بود؛ نمایش «بریدگی» به نویسندگی و کارگردانی رضا شاه‌بداغی از 25 مهر تا 11 آبان‌ماه با هنرمندی رامونا شاه، پریسا صبورنژاد، ژیلا آل رشاد، نیوشا رحمانیان در این سالن اجرا می‌شود.

 

نمایش «زمستان» نوشته و کار باقر سروش نیز از 25 مهر تا 11 آبان ماه سالن 19:15 در این سالن اجرا می‌شود. شهروز دل افکار، فرزانه سهیلی، سعید زارعی، نسیم اسدپور بازیگران این اثرند. همچنین نمایش «گور به گور» به کارگردانی حمید مرادویسی دیگر نمایشی است که ساعت 20:30 در این سالن به صحنه می‌رود. محمد صادق ملک، الهه شه‌پرست، نازنین بابایی، رضا سلیمان تاش در این نمایش ایفای نقش می‌کنند.

 

سالن سایه این مجموعه هم از 25 مهرماه میزبان نمایش «آخرین انار دنیا» جدیدترین اثر گروه تئاتر «تی‌تووک» بندرعباس به سرپرستی ابراهیم پشت‌کوهی می‌شود.  در این اثر نمایشی محمدسایبانی، حسین اصیلی، الهام اسکندری، بهنام پانیزه، ساراشاهی، میراث پریدار، سعید عیسایی، وحید فراهانی، النازامینی، فاطمه احسانفر به ایفای نقش می‌پردازند.

 

شاید یکی از جالب‌ترین اجراهای تازه این مجموعه «آنکه گفت آری آنکه گفت نه» باشد که با حضور تعدادی از کودکان کار در کارگاه نمایش به صحنه خواهد رفت. کارگردانی این نمایش برعهده مجید رحمتی است.

 

تماشاخانه سنگلج

 

قدیمی‌ترین تماشاخانه فعال تهران تماشاخانه سنگلج، نیز در روزهای آغازین سالروز تولدش،میزبان نمایش «خسوف» به کارگردانی مشترک شقایق فتحی و ابوالفضل حاجی علی خانی می‌شود. این نمایش از 25 مهرماه ساعت 19 با بازی شقایق فتحی، ابوالفضل حاجی علی خانی، بهروز سروعلیشاهی، افشین غیاثی و سعید دولتی به صحنه خواهد رفت.

 

 تماشاخانه ایرانشهر

 

تماشاخانه ایرانشهر بدون شک یکی از مهمترین مجموعه‌های نمایشی است که در طول سال و به شکل مستمر میزبان گروه‌های اجرایی مختلف است. «افسون معبد سوخته» به کارگردانی کیومرث مرادی و «حکومت نظامی» کاری از تینو صالحی دو اجرای تازه این مجموعه‌اند. «افسون معبد سوخته» عنوان نمایشی از کیومرث مرادی است که سال‌ها پیش در مجموعه تئاترشهر توسط همین هنرمند به صحنه رفته بود، اما او معتقد است که اجرای مجدد این اثر بازتولید نیست و مخاطبان با اجرایی دیگر روبه رو خواهند شد چراکه تفکر و نگاه او نسبت به گذشته تغییر کرده است. او معتقد است این نمایش که افسانه باستانی درباره مفهوم عشق و زیبایی است، زمان و مکان ندارد و کارگردانی آن تجربه‌ای متفاوت برایش به شمار می‌رود. این نمایش با بازی پانته‌آ بهرام، حمیدرضا آذرنگ و مهدی پاکدل تا 13 آبان ماه هر شب ساعت 20:30 به مدت یک ساعت و پنج دقیقه در سالن استاد سمندریان اجرا می‌شود.

 

نمایش «حکومت نظامی» کاری از تینو صالحی است که این روزها در تماشاخانه سمندریان اجرا می‌شود. این نمایش اثری سیاسی است که اگر این مقوله را از آن بگیرید دیگر نمایشی باقی نمی‌ماند. این کار در دایره روز خاورمیانه است و به هجوم و رشد داعش در منطقه اشاره می‌کند و در این میان جامعه فعلی ایران را هم به تصویر می‌کشد.

 

رومینا اشجاری، سحرناز افتاده، احسان بنی سعید، پژمان جمشیدی، توماج دانش بهزادی، ارغوان راستی، پریسا روز بهانی، مسعود سالاری، هومن سلطانی، علیرضا شریفی، حسین شفیعی، علی صابری، پدرام عزیزی، آرزو عصاری، زیبا فراهانی، لیدا آقا کبیری، سامان کرمی، نازنین کریمی، مینا گلپایگانی، علیرضا مهران، علیرضا میرزا محمد علی، سینا نصرالهی، نجلا نظریان، علی وکیلی، عماد یوسفی در این نمایش نقش آفرینی می‌کنند که تا 19 آبان ماه ساعت 18:30 به مدت یک ساعت و پنج دقیقه اجرا می‌شود.

 

سالن استاد ناظرزاده نیز از 25 مهرماه میزبان نمایش «فاوست+++» نوشته و کار میلاد اکبرنژاد می‌شود. این نمایش درباره نویسنده‌ای است که خود را شکست خورده و ناکام یافته و می‌خواهد با گرفتن تصمیمی که ساده نیست ورق را برگرداند و همه چیز را از نو بسازد. در نگارش این اثر نمایشی میلاد اکبرنژاد از ایده مرکزی دو داستانِ «بانوی من کبوتر من» و «بیکسبای و کتِ کلنل» اثر رالد دال بهره گرفته است.

 

کورش سلیمانی، وحید آقاپور، هانیه راد، شراره منصورآبادی، مریم افشار، مسعود میرطاهری، مریم داننده‌فرد، رویا بختیاری بازیگرانی هستند که در تازه‌ترین اثر اکبرنژاد او را همراهی می‌کنند. کمی آن طرف‌تر از مجموعه ایرانشهر یعنی در سالن استاد انتظامی خانه هنرمندان نمایش «نان سال‌های جوانی» به نویسندگی و کارگردانی احسان عرفانی از 25 مهرماه به صحنه می‌رود. احسان عرفانی این اثر را از رمان «نان سال‌های جوانی» نوشته هاینریش اقتباس کرده و تا 14 آبان ماه با بازی وحید منتظری و پرستو قربانی به صحنه می‌برد.

 

تالار مولوی

 

علی اکبر علیزاد از جمله هنرمندانی است که نام او را بارها به عنوان مولف و مترجم شنیده‌ایم و آثارش را خوانده‌ایم. او نیز به زودی با همراهی تعدادی از دانشجویان‌اش نمایش «زبان کوهستانی / ایمان به خود» را در تالار مولوی به صحنه خواهد برد. این نمایش ترکیبی از متن کوتاه «زبان کوهستانی» نوشته هارولد پینتر و اپیزود سوم نمایشنامه «سوءقصدهایی به زندگی آن زن» نوشته مارتین کریمپ است که توسط رضا سرور دراماتورژی شده و علیزاد آن را طراحی و کارگردانی کرده است. 

 

تینا یونس تبار، کتایون سالکی، مرتضی حسین‌زاده، پژمان یاوری، محمد مجیدیان، آرمان پرتوی، تارا یونس تبار، یاسمن زارعی، شیوا بهرام پور، آیدا چرخ گری، فرزانه بهنیا، یاسمن باروتی، بهاره علیار، شهرزاد صدری، لیلا جلالیان، غزاله بداقی، کیمیا حسینی، نیلوفر صمدی، پریسا جوادی، شیرین طیبی، شفق نصر، نوشین موسوی، آریو افشار بازیگران جوان و توانمند این اجرا هستند که از 25 مهر تا 14 آبان ماه به مدت یک ساعت در سالن اصلی تالار مولوی به صحنه می‌رود.

 

تماشاخانه‌های خصوصی

 

این روزها تماشاخانه‌های خصوصی سهم زیادی از اجراهای نمایش را به خود اختصاص داده‌اند. تماشاخانه تازه تاسیس پالیز یکی از این تماشاخانه‌هاست که به زودی می‌توانید در آن شاهد اجرای نمایشی از گروه تئاتر «تازه» به کارگردانی یوسف باپیری باشید. تماشاخانه‌ای که با امکانات قابل توجه خود و فضای مناسبی که دارد، می‌تواند محل مناسبی برای فعالیت‌های فرهنگی به شمار رود.

 

گروه تئاتر «تازه» در یکی از سالن‌های اصلی این مجموعه نمایشی به نام «مرگ هوتن» را به صحنه خواهند برد. این نمایش در ادامه آثار پیشین این گروه یعنی «ویرانی» و «کامنت» است که با حضور بازیگران جوان و صاحب‌نام یعنی ستاره پسیانی، سحر دولتشاهی، هوتن شکیبا، بهار کاتوزی اجرا خواهد شد.

 

نمایش «مرگ هوتن» از 25 مهر تا 28 آبان ماه هر شب ساعت 20 به مدت یک ساعت و ده دقیقه به صحنه خواهد رفت. کنش معاصر نیز از جمله سالن های خصوصی است که تقریبا مدتی است از آغاز به کار آن می گذرد اما در این مدت فعالیت مستمر و جدی اجرایی نداشته است. به نظر می‌رسد این مجموعه قصد دارد با دو اجرای تازه خود، فصل جدیدی را برای خود رقم بزند. نمایش «موسیو ابراهیم» یکی از این اجراهاست. علیرضا کوشک جلالی نویسندگی و کارگردانی این اثر را بر عهده دارد. نمایشی که آن را بر اساس داستان متن «موسیو ابراهیم و گل‌های قرآن» اریک امانوئل اشمیت نوشته و با بازی رضا مولایی و اشکان خطیبی از 28 مهر تا 12 آبان ماه ساعت 18 به صحنه خواهد برد.

 

نمایش دیگر «نیازمندی‌ها» است که سیما تیرانداز بازیگر و کارگردان شناخته شده آن را از 25 مهر تا 21 آبان ماه صحنه خواهد برد. محمد ابوالحسنی، احسان اسدی، سعید اکبری، رضا امینی، محمدعلی انتظاریان، بهادر باستان‌حق، آرمین پوراسمعیل، مهرزاد جعفری، محمدرضا ذوالفقاری، مهرناز رودگرنژاد، شراره رنجبر، علی ریاحی، حسین شجاعی فرد، مهتاب شیروانی، سعید طاهرخانی، بهداد قادری، ریحانه گنجی، حسام‌الدین مهاجری، پیام میرمصطفی، الناز نظامی‌وند چگینی، سینا ویژه در این نمایش نقش‌آفرینی می‌کنند.

 

تئاتر خصوصی باران نیز از 25 مهرماه اجراهای تازه خود را با نمایش «مردبالشی» به نویسندگی مارتین مک دونا و کارگردانی مشترک محمد یعقوبی و آیدا کیخایی آغاز می‌کند. این نمایش که تنها 15 شب بر صحنه خواهد بود روایت‌گر داستان قتل‌هایی در شهری اتفاق می‌افتد و پلیس این قتل‌ها را به یک نویسنده ربط می ‌هد...سیاوش شعبان‌پور، پوریا روحانی‌فرد، علی قربانیان، محمد خلج معصومی بازیگران این نمایش‌اند. 

 

«ویرانی» نیز یکی دیگر از نمایش‌هایی است که اجراهای عمومی خود را از 25 مهرماه در تماشاخانه باران آغاز می‌کند. این نمایش که بر اساس معظلات اجتماعی و روابط میان آدم‌هاست با هنرمندی نگار عابدی، فریبا کامران، بهروز پور برجی اجرا خواهد شد. این اثر تا 21 آبان ماه هر شب ساعت 19 به مدت یک ساعت اجرا خواهد شد. 

 

نمایش «ماجرای عجیب سگی در شب» به کارگردانی حمیدرضا خسروی لرگانی، جدیدترین تولید کمپانی تئاتر باران است که از 26 مهرماه اجراهای عمومی خود را در این سالن آغاز می‌کند. در خلاصه این نمایش آمده است: کریستوفر متهم به کشته شدن سگ همسایه خانم "شیرز" می‌شود. او در پی پیدا کردن قاتل سگ متوجه می شود که مادرش آنها را رها کرده و پدرش به او دروغ می‌گوید که مادر مرده است. پدر برای رابطه با خانم شیرز سگ او را می ‌شد و کریستوفر در پی مادرش به لندن می‌رود.

 

تئاتر سه نقطه نیز از فردا 25 مهرماه میزبان دو نمایش خواهد شد. نمایش «زندگی من و موریس» نوشته فاطمه کاظمی و کارگردانی محمد جواد سجادی اجرای عمومی خود را از روز یکشنبه 25 مهرماه در سالن استاد خسرو شکیبایی تماشاخانه سه نقطه آغاز می‌کند. این نمایش تا 14 آبان با بازی فاطمه کاظمی روی صحنه است.   نمایش «پشت شیشه‌ها» نوشته محمد چرمشیر و کارگردانی فرهاد طوفان دیگر نمایش است که در این تماشاخانه اجرای عمومی خود را از روز یکشنبه 25 مهرماه در سالن استاد رکن الدین خسروی آغاز می‌کند.این نمایش تا 7 آبان با بازی سایه عباسپور (آتشگاه) ،اسمافرزین و فرهادطوفان در تماشاخانه سه نقطه روی صحنه است.

 

نمایش «قرارمان فصل خرما» به کارگردانی رضا رمضانی و بر اساس نمایش‌نامه‌ای از فرح ازادیان از 25 مهرماه تا 8 آبان ماه در تماشاخانه سرو به روی صحنه می رود.  این نمایش در انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس تهیه و تولید شده است و بعد از دهه اول محرم در روز یکشنبه 25 مهرماه اولین اجرای خود در تماشاخانه سرو به روی صحنه خواهد رفت.  هدی نوری زاده، نادیا فرجی، سعید مقبری، میثم جهانگیری، سارا عابدی و رضا رمضانی در این نمایش بازی می کنند.  این نمایش به مدت 15 شب ساعت 20 در تماشاخانه سرو بر روی صحنه خواهد رفت.

 

 

 

درباره نویسنده :
نام نویسنده: تحریریه آکادمی هنر