اختصاصی

  • برندگان اسکار 2021 مشخص شدند؛ خیلی معمولی و قابل حدس

    نود و سومین دوره جوایز اسکار سرانجام با تاخیری طولانی و ۴۴۱ روز پس از دوره پیش با تاریخ‌ساز شدن کلویی ژائو و فیلمش «خانه به‌دوش‌ها» برگزار شد. به گزارش بخش سینمایی آکادمی هنر برندگان اسکار 2021 در حالی معرفی شدند که پیش بینی اغلب مخاطبان نیز نسبت به جوایز کاملا نزدیک بود. سال پاندمی کرونا آن‌قدر معمولی و قابل پیش بینی...

بوسه‎ای عقیم / نگاهی به فیلم «بوسیدن روی ماه» ساخته همایون اسعدیان

**½**

مجید رحیمی جعفری - از سری یادداشت های جشنواره فیلم فجر

بوسیدن روی ماه 

همایون اسعدیان پس از طلا و مس انتظارها را از خود بالا برده بود و شلوغ‎ترین سئانس برج میلاد را به فیلم خود اختصاص داد. بوسیدن روی ماه داستان ساده‎ای را از عشق مادر به فرزند روایت می‎کند. عشقی بین مادر شهدا که هر هفته را به شوق خبری از عزیزشان سر می‎کنند.

دو همسایه قدیمی که دیگر همدیگر را خواهر صدا می‎زنند هر هفته را به ستاد سر می‎زنند تا خبری از فرزندشان بگیرند در این وضع یکی از آن‎ها که کسی را هم جز همان پسر نداشته است دیگر رمقی برای گذران زندگی ندارد و روز به روز به سمت مرگ می‎رود. بالاخره خبری می‎رسد که استخوان‎های حسین پسر یکی از آن‎ها (شیرین یزدان‎پناه) پیدا شده است؛ اما او صدای یافتن پسرش را درنمی‎آورد تا این‎که از ستاد خواهش می‎کند بگویند جسد متعلق به محمد است و با این وضع شاید خواهرش روزگار بهتری را سپری کند.

بوسیدن روی ماه همایون اسعدیان 

عشقی که در فیلم با فیلمبرداری زیبایی به تصویر کشیده شده توجه برانگیز است. میزانسن دوست‎داشتنی و یکپارچه، کارگردانی و قاب‎بندی‎های حساب شده در این فیلم حرف اول را می‎زنند. تا بدین جا که در جشنواره این همه فیلم ضعیف دیده شده است بوسیدن روی ماه در همه چیز جز فیلمنامه یک سر و گردن بالاتر بوده است. در فیلم‎ها هیچ گریم و بازی قابل توجهی دیده نشد. در صورتی که گریم‎های فیلم بوسیدن روی ماه فوق‎العاده بود و هیچ گاف بازی از هیچ‎کدام از بازیگران نمی‎توان گرفت. تنها خنده‎های دختر زیاده از حد بود که آن هم بازی او را تحت شعاع قرار نمی‎داد.

مشکل اصلی بوسیدن روی ماه فیلمنامه ضعیف آن است. فیلمنامه‎ای که هیچ روند دراماتیکی را طی نمی‎کند. از این حیث به یک روند دراماتیک اشاره می‎کنم زیرا فیلم می‎خواهد یک روایت بسیار کلاسیک را به تصویر کشد که به هیچ وجه در این امر موفق نیست. هیچ فراز و نشیب، هیچ خرده داستان و حادثه‎ی دیگری دیده نمی‎شود تنها لحظات هستند که وارد قصه می‎شوند و در روند داستان نقش خاصی ندارند. مانند مریض شدن گاه و بی‎گاه همسایه، کتک خوردن دوستِ دختر از معتمد محل، رفتن به عروسی و قصد رفتن به مشهد هیچ‎کدام هیچ نقش خاصی را ایفا نمی‎کنند و می‎توان مورد دیگری را جایگزین کرد بدون این‎که خللی وارد شود.

اسعدیان هر چقدر در فیلمنامه ضعیف عمل کرده جور آن را در ساخت کشیده و کارگردانی درخشانی داشته است. قصه بسیار قدیمی است و نیاز به اوج و فرودهایی دارد که بتواند تماشاگر را همراه کند. تنها تصاویر زیبا نیستند که می‎توانند این کار را انجام دهند!

 

 

 

درباره نویسنده :
نام نویسنده: تحریریه آکادمی هنر

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

مطالب مرتبط

تحلیل رویکرد

بانک اطلاعات هنری