اختصاصی

  • برندگان ونیز ۲۰۲۲ مشخص شدند، سهم پررنگ سینمای ایران در بخش های مختلف

    هفتاد و نهمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم ونیز شنبه شب با اعلام برندگان و مراسم اختتامیه به کار خود پایان داد. این جشنواره در ونیز ایتالیا از ۳۱ اوت تا ۱۰ سپتامبر ۲۰۲۲ برگزار شد. مستند همه زیبایی و خونریزی (All the beauty and the bloodshed) به کارگردانی لورا پویترس برنده شیر طلایی برای بهترین فیلم در هفتاد و نهمین دو...

نشست نقد و بررسی فیلم ناگهان درخت؛ نقش مهم پیمان معادی در دو اتفاق برای مهناز افشار

ناگهان درخت


به گزارش بخش سینمایی آکادمی هنر، نشست فیلم «ناگهان درخت» با حضور عوامل فیلم، صفی‌یزدانیان (کارگردان)، پیمان معادی(تهیه کننده و بازیگر)، مهراب قاسم‌خانی،‌ مهناز افشار، زهره عباسی، شقایق دهقان (بازیگران)، همایون پایور(مدیر فیلمبرداری)، کریستف رضایی(آهنگساز)، ایرج شهزادی(صداگذار)، محمد لطفعلی (طراح جلوه‌های بصری) و اجرای منصور ضابطیان در دومین روز جشنواره فیلم فجر برگزار شد.یزدانیان درباره نگاه دوباره به رشت در این فیلمش گفت: مساله این است که من نگاهی به رشت در این فیلم داشتم که هیچ ارتباطی به فیلم قبلی دیگر من ندارد. فکر می‌کنم دارم با تماشاگران خودم کدهایی را ردوبدل می‌کنم. یکی از دلایلی که با پیمان کار کردیم این است که او یک رگ رشتی هم دارد.معادی به طنز به یزدانیان گفت: دروغ گفتم. می‌خواستم در فیلمت بازی کنم.معادی درباره اینکه چقدر در نوشتن فیلمنامه با یزدانیان همکاری داشته است عنوان کرد:نه به هیچ‌وجه همکاری نداشتم. این دومین فیلمی است که تهیه کردم. اساسا فیلم‌نامه‌ای که نیاز به کار کردن داشته باشد حتی برای بازی هم نمی‌‌پذیرم. ما بیشتر بحث‌های تولیدی و نقشی با هم درباره فیلم‌نامه داشتیم. من در هیچ قسمت از این فیلمنامه دخالت نداشتم.هراب قاسمخانی در پاسخ به سوالی درباره اینکه این نقش چه ویژگی ای داشت که بازیگری در آن را قبول کردید، گفت: من اول می خواستم بگویم مگر من مُردم که بدترین بازی مربوط به خانم افشار و آقای معادی باشد. من نمی خواهم درباره ویژگی نقش صحبت کنم، برای من فقط گروه اهمیت دارد. من هیچوقت وسوسه بازیگری نداشتم و ندارم ولی برایم این هیجان انگیز بود که در کنار این گروه باشم . خیلی با ترس وارد اینکار شدم ولی برایم خیلی این تجربه هیجان‌انگیز بود.مهناز افشار هم در ادامه درباره بازی در این فیلم و به عنوان نقش روبه روی پیمان معادی گفت: پیمان معادی در دو اتفاق در زندگی من خیلی مهم بوده یکی زمانی که من را برای «برف روی کاج ها» انتخاب کرد و دیگر در این کار که افتخار بازی در مقابل او را داشتم.


افشار در ادامه گفت: صفی یزدانیان روز اول به من گفت می شود اینهایی که هستی نباشی و من متوجه شدم باید برای بازی در این نقش تغییر کنم.

 

پیمان معادی در سوالی درباره اینکه این فیلم به نظر یک فیلم هنری می رسد و باید در گروه هنر و تجربه اکران شود و شاید برای این از مهناز افشار استفاده کردید که در اکران عمومی هم موفق باشید، گفت: بدون شک انتخاب خانم افشار انتخاب آقای یزدانیان بوده. قبل از هر چیز بگویم روزی که ما با صفی لیست عوامل را نوشتیم لیست فوق العاده ای بود، آقای پایور، آقای شهزادی، آقای رضاعی و دیگران اسم هایی بودند که من فقط باید تلاش می کردم در گروه باشند. اول برای بازی به من این نقش پیشنهاد شد من فیلمنامه را دوست داشتم، چون جنس سینمای من بود و همه می دانند اگر نقشی جنس سینمای من نباشد بازی نمی کنم. در این فیلم با تمام وجود دلم می خواست بازی کنم. وقتی برای نقش مقابلم صحبت کردیم ایشان نظرشان این بود که کست کاملا نسبت به فیلم اول عوض شود به همین دلیل ما سراغ بازیگرهای دیگری رفتیم که در میانشان خانم افشار خیلی خوب بود. به نظرم انتخاب فوق العاده ای است و شیمی این دو آدم به لحاظ قصه ای که درون فیلم است بسیار خوب است.شقایق دهقان هم در ابتدا با اشاره به انتقادی که از بازی مهناز افشار و پیمان معادی شده بود گفت: من فکر می کنم آقای یزدانیان جز کارگردان هایی هستند که به کار اشراف دارند و کار یک پکیج کامل است که در نهایت خوب و بدی در کل جریان وجود ندارد. من فکر می کنم جان مایه این فیلم یک حالت شاعرانگی دارد و انگار یک شعر قشنگ می شنوی. اینکه چرا اصلا این نقش ها در فیلمنامه وجود دارد به نظرم به خاطر مقایسه ای است که این دو خانواده با هم می شوند. این زوج بچه دارند و آن زوج دغدغه دارند که بچه داشته باشند یا نباشند و در یک جای فیلم اتفاقا آن خانواده را خوشبخت تر می بینیم.

 

 

درباره نویسنده :
نام نویسنده: تحریریه آکادمی هنر

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

مطالب مرتبط

تحلیل سینما

تحلیل تجسمی

پیشنهاد کتاب

باستان شناسی سینما