اختصاصی

  • برندگان ونیز ۲۰۲۲ مشخص شدند، سهم پررنگ سینمای ایران در بخش های مختلف

    هفتاد و نهمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم ونیز شنبه شب با اعلام برندگان و مراسم اختتامیه به کار خود پایان داد. این جشنواره در ونیز ایتالیا از ۳۱ اوت تا ۱۰ سپتامبر ۲۰۲۲ برگزار شد. مستند همه زیبایی و خونریزی (All the beauty and the bloodshed) به کارگردانی لورا پویترس برنده شیر طلایی برای بهترین فیلم در هفتاد و نهمین دو...

برگزیدگان سالانه منتخب نسل نومنتخب نسل نو از اولين مسابقات هنری بود که اهتمام خود را به نقاشی نسل جوان کشور معطوف کرد و جريانی را بوجود آورد که توانست نهادهای ديگری را به سمت کشف استعدادهای جديد ترغيب نمايد . پنجمين منتخب نسل نو در حالی برگزار شد که با استقبالی بی سابقه و نزديک به دو برابر دوره های قبلی مواجه بود و به علت اين کميت روزهای انتخاب و داوری بيش از پيشبينی ها به درازا کشيد.

 

نگار جهانبخش

 

امسال جايزه Pperiz به ارزش ده هزار دلار به ديگر جوايز اين سالانه افزوده شد ، افشين پيرهاشمی اسپانسر اين جايزه درباره منتخب نسل نو می گويد :

" در حالی که نهادهای اقتصادی در جستجوی هنرمند پول ساز رفته اند خلاء بزرگی، هنر ايرانی را تهديد می کند . حرکتهايی مثل اين نمايشگاه امکان تنفس فرهنگی را به نقاشی ما باز می گرداند ؛ اين رخدادها فرصتی را به هنرمند جوان می دهد که با حذف بی نيال های مستقل از هنرمندان دريغ شده است "

هيئت داوران نسل نو در اين دوره کوشيدند با بی اعتنايی به بازارها و پارامترهای تجاری از ميان آثار آنهايی که واجد فرديت و نمايانگر جستجوی درون آتليه ای بودند را از ميان ديگر آثار انتخاب  و جوايز را به آنها اختصاص دهند . با چنين نگاهی ، نگار جهانبخش برنده جايزه  Pperiz و مريم اشکانيان ، طاهر پورحيدری و حبيب الله فرج آبادی مشترکا  برندگان جايزه پرويز ملکی   ( 9 سکه بهار آزادی و لوح يادبود ) شدند . جايزه کمپانی واس يکی ديگر از حاميان اين نمايشگاه نيز به محمود حق ورديلو ، الناز جوانی و رسول اکبرلو اختصاص پيدا کرد . دوهفته نامه تنديس به   ده برگزيده اين مجموعه يک سال آبونمان اهدا کرده است .

اين نمايشگاه تا تاريخ 21 آبان در محل پرديس ملت رودرروی مخاطبين خواهد بود.

درباره نویسنده :
نام نویسنده: تحریریه آکادمی هنر

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

مطالب مرتبط

تحلیل سینما

تحلیل تجسمی

پیشنهاد کتاب

باستان شناسی سینما