اختصاصی

  • وودی آلن در مصاحبه با الک بالدووین، تنها یک یا دو فیلم دیگر می سازم

    «وودی آلن» در مصاحبه زنده با «الک بالدوین» در اینستاگرام از برنامه‌هایش برای کارگردانی «یک یا دو فیلم دیگر» گفت. این فیلمساز هشتاد و شش ساله از سوی دیگر می‌گوید هیجان دیدن فیلم‌ها در سالن‌های سینما از بین رفته است. آلن بی‌آنکه جزئیاتی از پروژه جدیدش فاش کند می‌گوید از اواخر تابستان یا اوایل پاییز، یک فیلم دیگر در پاری...

دومین گردهمایی ادبیات تطبیقی ایران + برنامه همایش

 

همایش ادبیات تطبیقی

دومین هم اندیشی ادبیات تطبیقی و بینارشته ای در دانشگاه شهید بهشتی با همکاری خانة هنرمندان ایران برگزار خواهد شد.

 

به گزارش بخش پژوهشی آکادمی هنر، دومین گردهمایی ادبیات تطبیقی ایران در دانشگاه شهید بهشتی دانشکده ادبیات و علوم انسانی روز یکشنبه 21 اردیبهشت ماه 1393 برگزار خواهد شد. گفتنی است حامیان این همایش عبارتند از: دانشکده زبان ها و ادبیات خارجی دانشگاه تهران، دانشکده ادبیات خارجی دانشگاه آزاد واحد مرکز، خانه هنرمندان ایران، انجمن ادبیات تطبیقی، انجمن شاعران ایران.
ادبیات تطبیقی روابط عمومی و روابط بین الملل ادبیات محسوب می شود. به بیان دیگر نماینده ادبیات برای گفتگو با سایر دانشها و ادبیات سایر فرهنگهاست. کارکرد ادبیات یک فرهنگ برای گفتگو با ادبیات فرهنگهای دیگر نخستین کارکرد این رشته تلقی می گردد و در این مورد نوشته های بیشماری در گوشه و کنار جهان همچنین در ایران ارائه گردیده است. اما نقش ادبیات تطبیقی در گفتگوی بینارشته ای که کارکردی نسبتا جدیدتر به حساب می آید، هنوز چنانکه بایسته است مورد تامل به ویژه در جامعه علمی ایران قرار نگرفته است. به همین رو این موضوع به عنوان موضوع اصلی دومین همایش «ادبیات تطبیقی ایران» انتخاب شده است. از آن جائیکه که بررسی همه جانبه روابط بینارشته ای ادبیات تطبیقی در یک گردهمایی ممکن نیست، گردهمایی حاضر علاوه بر مسائل کلان مربوط به چنین روابطی بر روی رابطه میان فلسفه و ادبیات تاکیدی ویژه دارد. گرچه با توجه به موضوع مورد نظر، این گردهمایی می تواند محورهای گوناگونی داشته باشد اما برای نمونه محورهای زیر معرفی می شوند :

ادبیات تطبیقی و عصر بینارشته ای (موضوع عمومی)

دانشهای تطبیقی و روابط بینارشته ای

ادبیات تطبیقی و روابط بینارشته ای

ادبیات تطبیقی و علوم انسانی

ادبیات و فلسفه (موضوع ویژه)

نظریه های مربوط به مناسبات ادبیات و فلسفه

نقش ادبیات تطبیقی در تعامل میان ادبیات و فلسفه

برنامه دومین گردهمایی ادبیات تطبیقی ایران

 

 

 

 

 

 

 

درباره نویسنده :
نام نویسنده: تحریریه آکادمی هنر

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

مطالب مرتبط