اختصاصی

  • برندگان ونیز ۲۰۲۲ مشخص شدند، سهم پررنگ سینمای ایران در بخش های مختلف

    هفتاد و نهمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم ونیز شنبه شب با اعلام برندگان و مراسم اختتامیه به کار خود پایان داد. این جشنواره در ونیز ایتالیا از ۳۱ اوت تا ۱۰ سپتامبر ۲۰۲۲ برگزار شد. مستند همه زیبایی و خونریزی (All the beauty and the bloodshed) به کارگردانی لورا پویترس برنده شیر طلایی برای بهترین فیلم در هفتاد و نهمین دو...

یک فیلم ایرانی نخستین برنده جایزه بین‌المللی «کیارستمی» شد

 

 

فیلم «مات» به کارگردانی صبا کاظمی برنده نخستین دوره اهدای «جایزه کیارستمی» شد.

 

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، هیأت داوران چهلمین جشنواره بین‌المللی فیلم سائوپائولو جایزه ویژه خود را به صبا کاظمی، کارگردان ایرانی اهدا کرد. نام جایزه ویژه هیأت داوران به یاد عباس کیارستمی، کارگردان درگذشته سینمای ایران، از امسال «جایزه کیارستمی» نام گرفته‌است.

 

جایزه کیارستمی به فیلم‌های تعلق می‌گیرد که توانسته‌اند شیوه روایی کلاسیک را در قالب فیلم‌سازی تجربی بسط دهند. بخش رقابتی جشنواره بین‌المللی فیلم سائوپائولو تنها مختص آثار اول و دوم کارگردانان است.

 

سرتاسر فیلم «مات» در یک آپارتمان در تهران معاصر می‌گذرد و به روابط انسانی در تزلزل دنیای مدرن می‌پردازد. این فیلم علاوه بر جایزه کیارستمی، به عنوان فیلم برتر از نگاه تماشاچیان نیز برگزیده شد.

 

در این جشنواره فیلم‌های «فروشنده» اصغر فرهادی، «لانتوری» رضا درمیشیان و «اژدها وارد می‌شود» مانی حقیقی در بخش غیررقابتی و «چهارشنبه» سروش محمدزاده، «سینما نیمکت» محمد رحمانیان و «خانه‌ای در خیابان چهل‌و‌یکم» حمیدرضا قربانی در بخش مسابقه از سینمای ایران حضور داشتند.

 

درباره نویسنده :
نام نویسنده: تحریریه آکادمی هنر

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

مطالب مرتبط

تحلیل سینما

تحلیل تجسمی

پیشنهاد کتاب

باستان شناسی سینما