اختصاصی

  • برندگان ونیز ۲۰۲۲ مشخص شدند، سهم پررنگ سینمای ایران در بخش های مختلف

    هفتاد و نهمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم ونیز شنبه شب با اعلام برندگان و مراسم اختتامیه به کار خود پایان داد. این جشنواره در ونیز ایتالیا از ۳۱ اوت تا ۱۰ سپتامبر ۲۰۲۲ برگزار شد. مستند همه زیبایی و خونریزی (All the beauty and the bloodshed) به کارگردانی لورا پویترس برنده شیر طلایی برای بهترین فیلم در هفتاد و نهمین دو...

فیلمبرداری فیلم جدید اصغر فرهادی از سپتامبر در اسپانیا آغاز خواهد شد

 

 

اصغر فرهادی، برنده جایزه اسکار جزئیات بیشتری از فیلم آینده‌اش به زبان اسپانیایی و با بازی پنه‌لوپه کروز و خاویر باردم ارائه داد.

 

به‌ گزارش آکادمی هنر و به نقل از سایت اسکرین‌دیلی، فیلمساز ایرانی، اصغر فرهادی، برنده دو جایزه اسکار برای فیلم‌های «فروشنده» و «جدایی نادر از سیمین»، تأیید کرد که فیلم بعدی خود را در اسپانیا با بازیگرانی همچون پنه‌لوپه کروز و خاویر باردم در ماه سپتامبر آغاز خواهد کرد. این فیلم برای سال آینده میلادی آماده می‌شود.

 

با این حال فرهادی گفت کروز و باردم که در زندگی واقعی زن و شوهر هستند لزوماً در این فیلم زن و شوهر نخواهند بود. اصغر فرهادی گفت: «در فیلم من نه فقط یک زوج که زوج‌های مختلفی وجود دارند.» او افزود: «این فیلم باز هم در مورد خانواده و روابط خانوادگی است. اما جنبه‌های جدید دیگری نیز در آن وجود دارد. بله [کروز و باردم] در فیلم هستند، اما آن‌ها در فیلم لزوماً یک زن و شوهر نیستند.»

 

فرهادی اعلام کرد که فیلمنامه فیلم را به زبان فارسی نوشته و سپس این فیلمنامه به زبان اسپانیایی ترجمه شده است: «من اسپانیایی صحبت نمی‌کنم اما از حالا تا زمان فیلمبرداری وقت دارم تا با آهنگ فیلم آشنا شوم و کار خود را خوب پیش ببرم.» او که پیش از این، فیلم «گذشته» را در فرانسه ساخته است، معتقد است که ساختن فیلم به زبان خارجی به دیدگاه او لطمه‌ای وارد نمی‌کند: «فکر نمی‌کنم که تغییر زبان صدای شما را تغییر بدهد… [صدای من] همدلی و حدی از دلسوزی با همه شخصیت‌ها به‌طور کلی است.»

 

از فیلم جدید فرهادی همچون دیگر فیلم‌های او اطلاعات کمی وجود دارد، به جز آن‌که فیلم توسط شرکت «ال دسئو» متعلق به آگوستین و پدرو آلمادووار، کارگردان نامدار اسپانیایی تولید می‌شود و پخش‌کننده آن شرکت «ممنتو فیلم» است. فرهادی به‌عنوان مهمان مؤسسه فیلم «قمره» در دوحه قطر روز سه‌شنبه ۷ مارس / ۱۷ اسفند از طریق اسکایپ کلاسی از اسپانیا برای فیلمسازان برگزار کرد.

 

فرهادی در بحث گسترده‌ای که در این کلاس با ریچارد پنیا، استاد دانشگاه کلمبیا داشت از نیاز به زمان برای تمرین وسیع با بازیگران خود حرف زد و گفت که چگونه فیلمنامه را با افکار ناخودآگاه آغاز می‌کند و برای الهام گرفتن بیشتر کتاب می‌خواند تا این‌که به تماشای فیلم بنشیند. فرهادی گفت: «امروزه کتاب‌های مطرح از فیلم‌های مطرح بیشتر هستند. پیش از این، فیلم‌های خوب بیشتر بودند و هنوز هم فیلم‌های خوب وجود دارند اما شمار آن‌ها کمتر از آثار خوب ادبی است. من احساس می‌کنم که سینما به سمت یک نوع یکنواختی پیش می‌رود و فیلم‌ها کمابیش شبیه هم شده‌اند. در حالی که در ادبیات تنوع بیشتری وجود دارد.»

 

اصغر فرهادی نخستین فیلمساز ایرانی است که دو جایزه اسکار را در کارنامه خود دارد. انتشار خبر فیلم تازه او با بازی پنه‌لوپه کروز و خاویر باردم در ایران بازتاب گسترده‌ای داشت. پنه‌لوپه کروز چند ماه پیش در مصاحبه‌ای، شوق‌زده از بازی در فیلم فرهادی سخن گفته بود و او را یکی از بهترین فیلمنامه‌نویسان جهان دانسته بود.

 

درباره نویسنده :
نام نویسنده: تحریریه آکادمی هنر

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

مطالب مرتبط

تحلیل سینما

تحلیل تجسمی

پیشنهاد کتاب

باستان شناسی سینما