اختصاصی

  • لحظه شماری برای آغاز جشنواره فیلم ونیز 2017

    هفتاد و چهارمین دوره جشنواره فیلم ونیز با ۲۲ فیلم در بخش اصلی از ۳۰ اوت تا ۹ سپتامبر برگزار می‌شود. در این دوره، سینمای ایران در بخش‌های جانبی ونیز از جمله در «روزهای مؤلفان» و در بخش «افق‌ها» حضور برجسته‌ای دارد. تازه‌ترین فیلم شیرین نشاط، هنرمند و سینماگر ایرانی در بخش «روزهای مؤلفان» به نمایش درمی‌آید....
  • 30 نقل قول تُند فیلمسازان درباره‌ی فیلمسازان دیگر [بخش دوم]

    16. کوین اسمیت درباره‌ی پل توماس اندرسون(بخصوص فیلم مگنولیا): "من دوباره هرگز دوباره آن را نمی‌بینم. البته تصمیم گرفته‌ام که آن را همیشه روی میز کارم داشته باشم. آن هم به عنوان یادآوری برای خودم. یادآوری برای اینکه هرگز چیزی شبیه به آن نسازم"____________________...

بانویی از اسلو

ری جانسون و اندی وارهول؛ زوج غریب جهان هنر

 

 گالری متیو مارکس دوباره یکی از دارایی های باارزش خود را در معرض دید عموم قرار داده است. این دارایی ارزشمند کولاژی است از ری جانسون هنرمند مشهور و جنجالی منتسب یه جنبش نئو دادا در آمریکا که اکنون در اختیار گنجینه‌ی گالری متیو مارکس است.


به گزارش بخش تجسمی آکادمی هنر و به نقل از آرت نت، اگر بخواهیم که یک چهره‌ی جنجالی و هنجارشکن در هنر معاصر آمریکا پیدا کنیم بعد از اندی وارهول به ری جانسون می رسیم. هنرمندی که تحت لوای جنبش نئو دادا در آمریکا دست به تجربیاتی غریب در زمینه‌ی کولاژ زد. که تا همین امروز نیز زبانزد است. به واقع مشهورترین آثار جانسون آن‌هایی هستند که وی به وسیله‌ی تکنیک کولاژ آن‌ها را خلق کرده و ارائه داده است. 

 

یکی از مشهورترین کولاژهای جانسون کاری است که او با یک عکس پرتره از خود و یکی از مشهورترین آثار اندی وارهول کرد. جانسون در سال 1992 عکس پرتره ای از خود را به تابلوی مشهور Dance Step وارهول چسباند. به گونه ای که کولاژ جدید او را شبیه به یک خرگوش نشان می‌داد! این به واقع به طور ضمنی اشاره می کرد به قرابت بی چون و چرای شیوه‌ی عمل این دو هنرمند مشهور ضد فرهنگ. 

 

در هر صورت گالری متیو مارکس به تازگی این اثر مشهور جانسون را برای بازدید عموم در اختیار آن‌ها قرار داده است. اثری که می تواند یکی از دلالت های قرابت ایدئولوژیک مابین جریان نئو دادا و هنر پاپ در هنر قرن بیستم آمریکا باشد.

 

درباره نویسنده :
نام نویسنده: تحریریه آکادمی هنر

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

مطالب مرتبط

تحلیل ادبی